ANNELILLE RAPARPERIPIIRAKKAA

on

Hei Anneli,

sinulla on tulossa syntymäpäivät ja kysyit voisiko silloin tarjota raparperipiirakkaa ja olisiko jollain helppo, gluteeniton ja maidoton resepti.

Tarjolla oli nopeasti  Kristiinan maidoton, kananmunaton ja luontaisesti gluteeniton ihanalta kuulostava piirakka, mutta koska sinulle ei sovi päärynä eikä pähkinät, niin tartuin tämän reseptin tekohommiin.

Tähän väliin on pakko todeta, että olen niin iloinen, että RuokaRajoitteisissa on mukana muitakin reseptin kehittelijöitä ja jakajia, joten voimme yhdessä toteuttaa näitä toivereseptejä ja saada mahdollisimman monelle sopivia versioita.

Nyt on alkamaisillaan Suomessa mitä parhain raparperikausi, joten tottahan toki, raparperi sopii synttäreille ja meilläkin voitaisiin siten nauttia lauantaina raparperipiirakkaa.

Tällä kertaa homma sujui kuten Strömssöössä ja ensimmäisellä yrittämällä saimme hyvän makuisen piirakan iltapäivän kahvihetkeemme.

Totesimme, että pohja sopisi mille marjoille tahansa, joten tulen käyttämään tätä pohjaa moneen eri reseptiin.

Raparperi10

Mieheni kommentti oli, että tähän voisi laittaa vielä enemmän raparperia, joten lisäsin määrää reseptiin.

RAPARPERIPIIRAKKA

  • Resepti: Helena Kemppainen
  • Yksi 22 cm pyöreä piirakka

Näitä raaka-aineita tarvitset pohjaan:

  • 1.5 – 2 dl sokeria
  • 1 dl täysjyväriisijauhoja
  • 3 dl riisijauhoja
  • 1/2 tl ruokasoodaa
  • 1/2 tl suolaa
  • 200 g maidotonta margariinia
  • 3 kananmunaa

Näitä tarvitset piirakan päälle ennen uuniin laittamista:

  • n. 1.5 litraa raparperikuutioita
  • 1 dl riisijauhoja
  • maun mukaan vaniljasokeria
  • maun mukaan kanelia
  • 1.5 dl fariinisokeria
  • ripaus suolaa

Valmistusohje:

  1. Pese ja pilko raparperinvarret kattilaan. Lisää jauhot, fariinisokeri ja suola. Hämmennä sekaisin ja ala kuumentaa seosta. Lisää kaneli ja vaniljasokeri. Keitä kunnes kiehahtaa ja siirrä pois liedeltä.
  2. Mittaa kuivat aineet leivontakulhoon.
  3. Sulata margariini ja vatkaa kuivien aineiden joukkoon.
  4. Lisää kananmunat yksitellen vatkaten muuhun taikinaan.
  5. Levitä kevyesti margariinia keskikokoiselle uunipellille ja siihen päälle leivinpaperi. Näin paperi pysyy hyvin paikoillaan.
  6. Kaada ja tasoita taikina pellille sekä lisää raparperiseos tasaisesti taikinan päälle.
  7. Paista 220 C uunissa noin 13 minuuttia.
  8. Nosta uunista ja varmista, että on kypsä. Älä ylipaista, jotta saat aikaiseksi mehevän piirakan.
  9. Anna hieman jäähtyä ja tarjoile mieleisesi lisukkeiden kera. Meillä oli lisukkeena bataatti/raparperihilloketta, avokadohunajaa ja kermavaahtoa. Tämä piirakka sopisi erittäin hyvin maito- soija- tai kookosjäätelön kera.

Tähän vielä lopuksi kuvia siitä miten piirakka syntyi.

Toivotan Anneli sinulle iloista syntymäpäivänodotusta

ja tsemppiä viikon varrelle.

Lämpimäisin terveisin,

Helena

3 Comments Lisää omasi

  1. anskuliini sanoo:

    Hei Helena.

    Minuako tarkoitit.

    Suuret kiitokset.

    Anneli

    Liked by 1 henkilö

    1. Helena sanoo:

      Ole hyvä Anneli.

      Toivottavasti tämä maistuu.

      Hyvää syntymäpäivää.

      Toivoo, Helena

      Tykkää

    2. Helena sanoo:

      Hei Anskuliini, nyt huomasinkin, että olet eri Anneli. Anneli, jolle tämä resepti on suunniteltu viettää syntymäpäivää tulevalla viikolla ja pyysi erikoisruokavalioiselle raparperipiirakkareseptiä ilman maitoa ja gluteenittomana. Mutta hei, voidaanhan me ajatella, että tämä on muidenkin Anneleiden oma raparperipiirakka.

      Haluaisin kiittää sinua siitä, että jätät viestejä, kun vierailet sivullani. Se on todella mukavaa ja tsemppaa kirjoittamaan blogia.

      Aurinkoa päivääsi,

      t. Helena

      Tykkää

Osallistun mielelläni kanssasi keskusteluun, joten älä epäröi jättää viestiä.

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s